Kleszcze jeszcze są!

Opublikowano: 15-09-2021
pexels-erik-karits-3722627.jpg-1631702966.jpg
  Choć wydawać by się mogło, że ten problem już za  nami nic bardziej mylnego. Sezon na kleszcze trwa  ... Jak się chronić przed kleszczami, jakie są konsekwencje ugryzienia przez tego pajęczaka zarówno nas jak i naszych pupili?
  Swoją ofiarę wyczuwają z 20 metrów - ich pożywieniem jest krew, dlatego żerują na ciałach ludzi i zwierząt - atakują bezboleśnie.
Osoba ugryziona przez kleszcza może zostać zakażona przenoszonymi przez niego patogenami ,które wywołują boreliozę i wirus kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego ważne by wybierając  się na łono natury bądź tak popularne w czasie wczesnojesiennym grzybobranie - odpowiednio się ubrać oraz użyć preparatów odstraszających pajęczaki. A jeśli już podczas spaceru... złapiemy kleszcza  trzeba go jak najszybciej usunąć.
  Kleszcze to zmora nie  tylko ludzi. Na te małe pajęczaki narażone są również zwierzęta -  zwłaszcza psy. W piotrkowskiej klinice weterynaryjnej Zet- Wet  w tej chwili nie ma dnia by nie było pacjenta z chorobą odkleszczową.
Dlatego dbajmy przede wszystkim o profilaktykę bo jesienią kleszcze są równie aktywne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów od kropli aplikowanych na skórę zwierzęcia po obroże czy tabletki. A po spacerze dobrze obejrzyjmy swojego pupila a jeśli znajdziemy niechcianego pajęczaka również jak najszybciej go usuńmy.
Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 7 =
Link
3 + 7 =