Muzeum lodów czynne już za kilka dni.

Opublikowano: 05-05-2021
lody-2-1620219952.png
             Owocowe, czekoladowe, śmietankowe, gałkowane czy z automatu – dla miłośników lodów nie robi to większej różnicy. Ten najpopularniejszy chyba w świecie deser najchętniej jadamy wiosną i latem. W ciągu roku przeciętny Polak zjada średnio ponad 4 litry lodów,  a ich smaki i wygląd często uzależnione są także od regionu w którym są wyrabiane. Tak właśnie jest z lodami piotrkowskimi,  które nie występują w żadnej innej części kraju, a historię ich powstawania poznać można w niecodziennym miejscu, które już niebawem czynne będzie na piotrkowskim rynku.
        Rynek Trybunalski 9 to adres,  który teraz piotrkowianom będzie kojarzył się z miejscem  nie tylko smacznym ale przede wszystkim wypełnionym historią,  bowiem z początkiem maja otworzone zostanie tam muzeum lodów.  Pierwsi zwiedzający w muzeum już się pojawili. Nowe turystycznie miejsce na mapie Piotrkowa zwiedzał już prezydent Krzysztof Chojniak, a po muzeum oprowadzała go twórczyni tego miejsca Blanka Strzelczyk. 
Wszystkie eksponaty prezentowane w muzeum pochodzą z prywatnych zbiorów pani Blanki.  W jej rodzinie tradycja produkcji  lodów przekazywana była przez pokolenia, a obecną nazwę lody zawdzięczają min. piotrkowianom.
 Wśród eksponowanych przedmiotów nie mogło zabraknąć oczywiście tabliczki z adresem Rzemieślnicza 24, bo właśnie pod tym adresem przez wiele lat rodzina pani Blanki produkowała znane w całym Piotrkowie lody. Takich cennych eksponatów jest więcej. Znajdziemy tu na przykład pochodzące sprzed II wojny światowej drewniane młynki do produkcji lodów,  czy cenną kolekcję lodowych pucharków. Wszystkie te eksponaty oczywiście będzie można zobaczyć na własne oczy ale muzeum to nie jedyny pomysł na to miejsce. Pani Blanka planuje także organizować tu warsztaty dla najmłodszych.

Do pobrania

Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 1 =
Link
9 + 1 =